Vinnare av käpphästen utsedd.

Gratulerar Petter Frössling! Du har vunnit käpphästen med extra grimma och ett omvårdnadsset!

Publicerat i Okategoriserade | Lämna en kommentar

Resultat Skultorpsklotet 2019

Gratulerar till pallplatserna i Varola
Åse och Claes från Skara
Leif och Dorothy från Skövde
Bengt och Taisto från Väring

Varsågod här finns hela resultatlistan

Publicerat i Okategoriserade | Lämna en kommentar

Skultorpsklotet 2019 10årsjubileum spelas i Varola söndagen den 28 juli

Publicerat i Okategoriserade | Lämna en kommentar

Varolaseger i Vätterklotets premiär

2019

11-5 mot Tibro

En sensation!

Publicerat i Okategoriserade | Lämna en kommentar

Skultorpsklotet 2018 spelas i Varola

skultorpsklotet

Publicerat i Okategoriserade | Lämna en kommentar

Boulepremiär utomhus lördagen den 14 april

vaffel

Publicerat i Okategoriserade | Lämna en kommentar

Plan för tävlingar 2017

Boule-2017

Publicerat i Okategoriserade | Lämna en kommentar

Bouletävling med wåffelfrossa lördag 22/4

Vårens första tävling i Varola

Start 14.00

 

Publicerat i Okategoriserade | Lämna en kommentar

Spelplan och laguppställning för Vätterklotet 2017

Vätterklotet-2017

Laguppställning Varola

Lag1
Jan-Olof Harrysson
Rune Eriksson
Roger Brandqvist
Anita Gustavsson

Lag2
Kurt Persson
Birgitta Wilsson
Gunnel Larsson
Bo Friberg

Lag 3
Gunvor Ledåker
Lennart Ledåker
Majvor Göransson
Bosse Ekström

 

 

Publicerat i Aktuellt | Lämna en kommentar

Framgång för Varola i årets ”Skultorpsklot”

segrarna i sk

Bo Ekström och Kurt Persson från Varola vann samtliga fem matcher och avgick därmed med segern

 

Dagen började med ihållande regn men tävlingarna kunde genomföras på ett bra sätt tack vare bra arrangemang.

SKULTORPSKLOTET 2016

A-Final

1 Kurt Persson Bo Ekström, Varola

2 Bo Lindman Anette Eriksson, Karlsborg

3 Leif Johansson Dorothy Johansson, Skövde

4 Gunnar Svensson Lars Jakobsson

B-Final

1 Bosse Andersson Marie-Louise Andersson, Karlsborg

2 Runar Fasth Else-Britt Fasth, Skövde

3 J-O Harrysson Stefan Johansson, Varola

4 Kerstin Lekberg Irene Pettersson, Skultorp

9 Lennart Andersson Rolf Johansson, Skultorp

10 Åke Karlsson Bosse Friberg, Skultorp/Varola

11 Bengt Johansson Märta Gustavsson, Skultorp

12 Börje Larsson Mats Klaesson

13 Yngve Fasth Gunnar Edin, Skultorp

14 Lennart Ledåker Gunvor Ledåker, Edåsa

15 Bengt Gustavsson Birgitta Cardell, Skövde/Mariestad

16 Göte Junestål Hans Ingemarsson, Skultorp

 

 

Publicerat i Okategoriserade | Lämna en kommentar